Silmaoperatsioonist 

Täna olen Riiast tagasi ja on täpselt hea aeg rääkida kõigest värskelt kogetust. 
Minu soov silmaoperatsioon läbi teha oli juba 2008 aasta kevadel teemas, nüüd kaheksa aastat hiljem on see juba tehtud ja ma taastun. 

Aga kuidas siis kõik alguse sai: 31.10 oli mu armsal Gerdal sünnipäev ja ta oli siis just värskelt tulnud samalt opilt, oli igati rõõmus ja rõõsa ning ütles mulle lihtsalt, et SINA suudad selle üle elada. Pärast on juba kõik korras, ebamugavus tunne möödub ruttu ja ilma prillideta on väga mõnus olla. 

Rääkisin kodus abikaasale ka ja see mõte ei jätnud mind enam ülds rahule… Lätis on see operatsioon oluliselt odavam kui Eestis ja ma ei saanud seda mōtet peast, et võiksin ka ilma prillideta nägija olla. Mul oli juba nii kopp eest sellest, et ei saanud vihmase ilmaga normaalselt punktist A punkti B sest välja ei näinud midagi.


Olenemata sellest, et opp oli mitu korda odavam oli see summa minu praeguse eelarve juures ikkagi veidi üle jõu, jõulud ja asjad kohe ukse ees. Taotlesin Liisilt järelmaksu võimalust, sest osadeks jagatuna on see natuke väiksem amps haugata. Kirjutasin dr. Solomatini silmakeskuse fb-lehele 3.11 ja mulle pakuti eeluuringute ajaks 17.11 või 18.11, ehk siis peaaegu kohe! Abikaasal oli graafiku järgne vaba päev 18.11 nii et see saigi kirja. Ma ei oska oma tundeid kirjeldada kui õnnelikuks see mind tegi, et see saabki tõeks! 

Mu ema oli hea meelega nõus aitama meil piigasid hoida, poja tahtis ämma juurde minna. 17.11 saatsimegi lapsed vanaemade juurde, pakkisime asjad ja tegime kõik ettevalmistused, et hommikul teele asuda.

Sinna sõitsime autoga, väga mõnus oli, Statoil oli kogu sõidu aja toeks – neil lihtsalt on parim kohv mida tankla saab pakkuda. Tagasi tulekuks olid bussipiletid. 

Riiga jõudes tegime kõigepealt hotelli chek in’i ära, viisime asjad tuppa ja jalutasime kliinikusse, mis on vaid veidi eemal hotellist. Selle leidmine oli üsna lihtne ja arusaadav, sest suurt silma oli juba tänavale näha 🙂 


Meile öeldi kohe alguses, et peale paberite täitmist läheb kuni kaks tundi uuringutele. Ma algul arvasin, et kauem aga tõesti üllatavalt kiiresti saime hakkama. 

Kui viimased uuringud tehtud, anti paber juhenditega ning öeldi, et kohtume kell 15.00 operatsiooniks. Mida?! 

Ma olin facebooki tagasisidest ka lugenud, et mõnikord tehakse opp samal päeval ära ja siis on järgmiseks päevaks juba väga hea olla. Ma olin natuke hirmul, sest see oli kuidagi väga järsku, kuigi samas parem kohe ära teha kui veel ühe ööpäeva jagu praadida…

Kästi kõhud täis süüa ja tagasi minna, nii ka tegime. Öeldi küll, et kaaslast pole vaja kaasa võtta aga ma tassisin abikaasa ennast vähemalt saatma, sest ma olin ikka parajalt pabinas. 

Vaadati uuesti paari aparaadiga üle ja siis hakkasime operatsiooni koha poole liikuma, mis oli kohe üle õue. Öeldi, et pühade puhul (Lätis oli vabariigi aastapäev), võib saatja kaasa tulla, kuid peab ootama ees ruumis. Juhei! Kuigi üle kõige maailmas ei kannata mu abikaasa niisama ootamist või passimist, pidas ta ilusti selle kaks tundi vastu. Mina olin järjekorras kolmas, ehk siis täpselt keskel, sest viis operatsiooni oli sel õhtul plaanis. Enne operatsiooni anti kõigile sisse rahusti ja valuvaigisti. Oma enne oppi tunnete põhjal oleks neid rahusteid võinud nagu kommi süüa sest ma ikka väga-väga kartsin! Ma ei teagi täpselt mida aga ilmselt valu. 

Operatsioonile tuli kaasa tõlk, kes rääkis mida tegema peab, mis toimuma hakkab, hoidis käest kinni ning oli igati toeks. Ma ei tahaks küll öelda, et ma väga memmekas olen aga see käesti kinni hoidmine oli ikka väga suureks abiks! Ma loodan, et tal ikka jäi pärast vereringe kätte alles. Protseduur oli üsna võigas ja väga detailidesse ma laskuma ei hakka aga silma otse hoidmine oli mul ikka korralik väljakutse. Ühe silmaga pidi mitu korda proovima, teisega läks kiiresti. Kokku läks ruumi sisesemisest kuni sealt väljumiseni 19 minutit (abikaasa oli aega võtnud). Väljudes tuleb istuda paigal, silmad suletult umbes 30-40min. Abistav tütarlaps paneb vajadusel valuvaigistavaid tilkasid silma, mis (käsi südamel) on parim asi peale oppi. Kätte jagati ravimikott, mis sisaldas antibiootikumi tilkasid, kunstpisaraid ja vitamiine. 

Kui kõik operatsioonid läbi olid, kontrolliti veel üle ja võid saatjaga hotelli minna.

Tõlk luges veel sõnad peale, et õues tuleb kanda päikeseprille ja et ei unustaks rohtusid tilgutada. Reede õhtu oligi sisustatud sellega, et abikaasa sebis minu soovide järgi, käis vahepeal poes ja lasi mul lihtsalt silmad kinni lamada ja olla. Umbes kella 22 paiku jäime mõlemad magama ning juhendi järgi proovisin esimese öö magada selili. Öö oli juba täitsa rahulik ja mingit olulist suur ebamugavust või valu tegelikult ei olnudki. 


Pilt on küll veidike udune ja pime aga nagu näha, siis polnud olukord kõige hullem!

Hommikusöögi ajaks oli juba väga hea olla, silmad olid küll paistes ja vasakus silmas oli nagu liivatera sees aga silmi puutuda ei tohtinud, nii et tuli ära kannatada. Samas nägemine oli juba täitsa uuesti sündinid, sest vastas seinas istunud inimeste näod olid väga selged 🙂 


Hommikusöögi selfie

Kella 10-ks olime tagasi oodatud järelkontrolli, kust sain teada, et kõik on kõige paremas korras! 


Kes soovis, sai vahetada oma pileti laupäevale ja kohe koju sõita. Me pidasime mu emaga aru ja ta arvas, et me võiks veel puhata, sest see ei muuda teenuse koguhinda ja miks siis mitte veel üks öö rahulikult magada ja mõnusalt abikaasaga koos hommikusööki süüa. Nii et me saime abikaasaga veel 24 tundi veeta teineteisega ilusas Riias.

Piigad tundsid end mu emme juures megamõnusalt ja MAGASID KÕIK ÖÖD RAHULIKULT!!!! 

On tegelased alles! 

Igatahes, pärast oppi olen ma nädal aega antibiootikumi tilkade ja kunstpisaratega toimetamas ja peale nädalat ainult kunstpisaratega mõneks ajaks. 

Valu kartsin asjatult ja olen nüüd väga rõõmus oma nägemisprillidest vaba elu üle 🙂 

Kuludest ka veidi… kogu paketi hinnaks on 950€, mis sisaldab opereeritava edasi-tagasi Lux Expressi pileteid, hotelli (kahele) koos hommikusöögiga, operatsiooni, uuringuid, ravimeid ja tõlki. Arvestada tuleb, et kui võtta Liisi järelmaks, oleneb kogusumma makseperioodi pikkusest. Juurde tuleb tasuda kaaslase bussipiletid (meil läks see 16€ maksma, sest ainult ühte piletit oli vaja) ja lõuna ning õhtusöökide eest peab ise hoolitsema. Hotelli kõrval on näiteks Rimi, kust saab soodsalt süüa ja ümberringi on söögikohti igal pool, hinnad on väga soodsad. 

Ma jäin väga rahule ja soovitan soojalt! Kui keegi tahab midagi täpsemalt küsida, uurida, siis võib mulle julgelt kirjutada, mu maili aadress on kontaktide lehel☺️
Paid!

Maiken

18 Comments

 1. Mis protseduuriga sul operatsioon tehti? Mina käisin u 4 aastat tagasi KSAs silmaopil, tehti Flow protseduuriga (http://www.ksa.ee/teenused/flow-2-0-loikevaba-laserprotseduur). Enne seda pidin paar nädalat C-vitamiini krõbistama, see pidavat aitama silmakilel, mis opi käigus eemaldatakse, kiiremini tagasi kasvada. Pärast operatsiooni pandi silmadele spetsiaalsed läätsed, mis u 5 päeva pärast eemaldati. Kandsin enne päris suure miinusega prille (-5) ja pärast oppi oli taastumisaeg ka päris pikk, paar kuud läks ikka aega, enne kui pilt päris selgeks läks. Siiani pole õnneks mingeid probleeme tekkinud ja nägemine on ka super 🙂 See on tõesti täiesti elumuutev kogemus.

  • Minul oli lihtne üks protseduur ja mingeid erisusi ei olnud. Ma pole kunagi olnud läätsekandja ja võrkkestad olid normis. Mul olid järelravi ajaks vitamiinid, mingeid muid ettevalmistusi tegema ei pidanud.
   Küll aga üks mees opereeritutest pidi tegema asja kahes osas, alguses tehti midagi võrkkestaga ja siis nädal hiljem tehti opp ja pandi ka läätsed, mis järgmine päev eemaldati. Eks see vist oleneb suuresti inimesest ja silmade ajaloost.
   Aga mul on ka väga hea meel, et ära tegin 🙂

 2. Ma tegin aasta tagasi KSA-s. Elu parim otsus üldse, kui oled paarkümmend aastat prillikandja olnud! Siiani mõtlen, et kuidas ma varem selle peale ei tulnud, et minna ja ära teha.

  • Ma oleksin ka KSA-s teinud aga seal on nii kallis see protseduur, et jäi mu jaoks liiga kalliks :/ samas, hea, et on olemas ka soodsam variant 🙂
   Silmanägemise mõttes olen ma ikka väga õnnelik, et läksin ja ära tegin!

 3. Mina tegin sama asja KSAs 6a tagasi. Imeline tunne, kohe peale oppi pmst nägin väga selgelt, kuigi paar tundi kästi jah silmad kinni pikutada.
  Kahjuks umbes 5a pärast hakkas yhe silma “miinus” tagasi tulema, nyyd kasutan näiteks arvutiga töötamiseks ja vahel ka autoga söitmiseks jälle prille, kuna muidu see silmade “erinevus” häirib – muidu poleks vaja, sest tagasi tulnud miinus on imeväike. Ausalt, kuigi ise maksin tookord ca 2400 eur, ei kahetse ikkagi raha kulutamist, niii mugav ikka, kui köike näed 🙂

  • Kui ma uuringul käisin KSA-s siis mulle öeldi ka, et opi mõju võib mingil ajal muutuda. Ehk siis tulla näiteks väike pluss või midagi sellist. Kaasaarvatud ealised iseärasused 🙂 samas ei tasu ka elustiili alahinnata, kui on silmi kahjustav töö ja ise hoolas ei ole, ei pruugi tulmused olla püsivad.
   Ilma prillideta elu on ikka superäge 👍🏻

 4. Oiiii. Nii põnev samas hirmutav on lugeda seda kõike! Mind ootab 9.dets sama asi ees. Mul tekkisid mõned küsimused seoses sellega, nagu Sa alguses kirjutad, paberite täitmine, mis keeles need olid? Kui suur oli sinu +/-?

  • Minul oli miinis 1,5. Paberid olod Eesti või inglise keeles. Muretseda pole vaja, sest vajadusel on tõlk kaasas 🙂 väga vahva, et ära teed👍🏻

 5. Ka minul ees ootamas see vaid mõne nädala pärast. Mul tekkis küsimus päikeseprillide kohta. Täpsemat infot polnud kui et kindla uv kiirguse kaitsega. Need vast peaks ainult aptekist saama? Kuigi olen lugenud mõnest blogist, et on käidud Läti turul ja soetatud sealt 😀

  • Minul on mingid suvalised Guessi omad. Kindlasti ei pea apteegist ostma. Peavad olema UV kaitsega 🙂 aga enamuses päiksekaid ongi!
   Palju edu operatsiooniks, peale seda on elu palju selgem 😁

 6. Nii äge, et kirjutasid. Endal sama reis 15.12 ees ootamas 🙂 Ja tore, et Sul kõik hästi läks, loodan, et naudid prillivaba elu ja varsti naudin koos Sinuga!

  • Kui vana see vana siis on?
   Kindlasti on vanemana suurem oht sellele, et tekib väike plus, ehk siis lähedale vaatamiseks on prille tarvis aga see on selline “nähtus” mida kohtavad ka need kes muidu prille ei vaja. Iga inimene on erinev 🙂 aga tasub võibolla uuesti uurida 🙂

 7. Tere, Maiken! Sattusin õe kaudu Sinu blogi lugema ja olengi jõudnud nüüd tasapisi selle postituseni 🙂 väga tore blogi on sul! Lapsed on sul ikka väga vahvad!
  Selle postitusega aga selline küsimus, et kui suur miinus sul enne operatsiooni oli? Mul on ka endal plaanis see tee millalgi ette võtta, kuid kardan, et minu miinus on liiga suur, ehk -8,5 :/

  Päikselist nädalavahetust!

  • Tere, Maarja!
   Minu miinus oli oluliselt väiksem, kui ma õigesti mäletan siis enne operatsiooni ehk miinus kaks. Kui Sa kahtled siis võid neilt alati enne kirja teel uurida, et kui suure miinusega seda operatsiooni võimalik teha on. Kui ka sinna sõites peaks juhtuma, et operatsioon võimalik ei ole, tuleb tasuda vaid uuringute eest, ning see oli vist 50-75€. Ma nüüd enam päris kindel ei olegi. Aga positiivne on see, et mailidele vastavad nad üsna kiiresti ja täiesti eesti keeles. Mina teen endale ikka veel päris tihti pai, et selle julgustüki ära tegin, rääkisin just eile abikaasaga, et ilma prillita on ikka väga mõnus ja mugav.
   Ma väga loodan, et Sa saad ka opile minna ja kõik läheb suurepäraselt, sest see on elumuutev kogemus! Kui Sul tekib küsimusi millega Sind aidata saan siis küsi kindlasti, olen ennegi kuni operatsioonini saanud oma lugejatele kaasa elada.
   Aitäh, Sulle, et kirjutasid! Mul on hea meel, et oled mu blogini jõudnud.
   Maiken

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*