Beebide toitmisest ja imetamisnõustamisest

Olen alati seda meelt olnud, et beebisid võimalikult kaua rinnaga toita, see on kõige lihtsam, kasulikum ja odavam, sest õige kogus toitu on täpselt parajal temperatuuril koguaeg saadaval, mis saaks olla paremat… Oma vanemat last toitsin ma samuti rinnaga 14 kuud. Viimased 3-4 kuud olid need rinnal olemised lihtsalt õhtused tudusnäkid ja sõi laps ikka põhiliselt n-ö suurte inimeste toitu, mida meiegi. Seekord oli mu üks esimesi hirme kaksikutega seoses see, et kas ma ikka suudan rinnaga toita mõlemat. Juba üsna varajases raseduse faasis hakkasin googeldama ja infot otsima, kuidas ning mismoodi kaksikuid pannakse korraga rinnale, milliseid abivahendeid kasutada ja kust neid saab.

Täielik pettumus minu jaoks oli see, et eestikeelset materjali lihtsalt ei ole! Ok, tegelikult on emmede klubil mingisugune video jupikene, kus poole aastaste kaksikute ema ütleb, et kui nad väiksed on, siis on veidi keerulisem, aga nüüd enam pole vahet, nüüd nad ripuvad ise siin küljes… Hmmm, ok, vaatasin veel edasi: üks naisterahvas näitab pärdikut meenutavate nukkude peal samuti KUIDAS need lapsed seal rinnal olema peaksid. Ma olen vist natuke lihtne aga mulle sellest ei piisanud, võtsin ette USA leheküljed ja foorumid. Ning lõpuks leidsin, et on olemas imetamispadi ka kaksikute toitmiseks (selline: http://www.amazon.com/My-Brest-Friend-Deluxe-Nursing/dp/B0032Z81M4 ) ning youtube’s oli palju videoõpetusi selle kohta. Uurisin väheke ka mitmike fb grupist selle kohta ning emmed kiitsid seda taevani! Lisaks pakkus üks emme mulle, et tal seisab selline padi kodus niisama ning ta on nõus mulle selle maha müüma – kaup koos! 
Nii põnev oli alguses seda proovida, et kuidas see siis ikkagi välja nägema hakkab 🙂 
Käisin imetamise loengus ka, aga selle 5€ oleksin võinud ka üle tee sõõrikubaaris lihtsalt kohvi ja pannikat nautida (ma tean-ma tean, mitte väga tervislik valik). Seal loengus olid nukud, millega sai proovida erinevaid imetamise poose ja lapse hoidmist rinnal. Kõik teised olid esimest korda emaks saavad naised, mina olin ainuke kes tuli ülbelt oma küsimustega kohale ja küsis hoopis teistsuguseid küsimusi. Mulle jäi mulje, et ega see juhendav ämmaemand ka sellest just sillas ei olnud, et ma tulin loengusse kuhu olid oodatud vaid need naised kes asjast midagi ei tea. No igatahes sain ma enda jaoks sealt niipalju infot, et väikeste rindadega ämmakal pole aimugi mis tunne on G korviga rindadega last toita. Järelikult tuli ise hakkama saada, lootus jäi ka muidugi sellele, et peale sünnitust saan ka haiglast nõu küsida.
Reaalsus oli minu jaoks peale sünnitust see, et mul oli kahe beebi asemel alguses ju ainult üks ning teise beebi jaoks hakkasin piima välja pumpama. Kui teine beebi ka meile palatisse tuli siis olid mu mõtted absoluutselt mujal ning kahe korraga toitmine tundus ulme. Mul oli  abis imeline ämmaemand Reet Vinkel, kes aitas mul jälgida laste toitmist üldisemalt, sest üsna ruttu sai selgeks, et laste söömise kultuur rinnal on täiesti erinev. M oli alati võitleja, enne kui rinnast haaras siis tahtis selle rinna maha murda 😀 K oli see-eest selline, et haaras kohe ja lahmas kiirelt oma koguse sisse ning langes siis imelisse unne. Reet rääkis ka mulle põgusalt mil moel ma ilma imetamise padjata neid korraga rinnale saan. Tahtsime ka haiglas proovida aga me ei jõudnudki oma aegu klappima saada enne, kui me koju saime. Kodus esimesed paar päeva võitlesime mesilastega ning pärast seda mõtlesin proovida Reeda pakutud varianti. Istusin voodi keskele nii, et sain mugavalt padja selja taha panna ja panin jalad rätsepa istesse, kummagi lapse kummalegi poole ennast. Volditud jalgadele panin kummagi rinna alla suure padja, millele sain lapsed toetada, võtsin K esimesena, sest teadsin, et ta haarab kindlalt ja teda ei ole vaja meelitada ning panin ta rinnale. Siis hästi-hästi ettevaatlikult tõstsin M samuti padjale, ning peale oma tavapärast võitlust oli ta nõus minuga koostööd tegema. Juhuuu! Ma sain hakkama!!!
Imetamispatja ma olen ainult korra proovinud, sest mul pole kunagi seda käepärast olnud kui on neid kiiresti-kiiresti koos toita on vaja ja üldiselt saavad nad ikka ükshaaval rinda siis see kahjuks seisabki niisama, kuigi see on geniaalne asi ja suurepärase disainiga.
Kuna nad aga söövad väga erinevalt – üks kiirelt ja tõhusalt ning teine uneledes siis väga tihti ma neid koos ei toida. Muidugi välja arvatud juhul, kui nad korraga häälekalt mulle väidavad, et nälg sima nägemist võtma hakkab. Siis panen nad koos, kuid hiljem annan mõlemale veel lisa. Asi ka juba selles, et M ei söö koos süües oma kõhtu korralikult täis ja jääb hiljem virilaks. 
Öine söömine on samuti kordamööda, sest siis ma lihtsalt magan kas ühel või teisel küljel, titel tiss suus 🙂
Viimasel ajal on mind aga hakanud painama see, et K on koguaeg rinnal. Tal on lihtsalt kaks korda tihedamini kõht tühi ning kisab pidevalt. Imetamisnõustaja palus mul neid paar päeva kaaluda ning sellest selgus, et K saab piisavalt ja sööb piisavalt aga M on natuke laisem ja temale pean hakkama lausa toppima süüa. Kasvõi välja pumbates. 
Samas arvas nõustaja, et mul võib eelmise nädala rinnapõletikust olla piima tootmine veidi häiritud ja seetõttu K ka kisab rohkem. Aga nädalakese kaalun beebisid enne esimest toitmist  hommikuti ja siis võtan temaga uuesti ühendust, ehk siis enam ei peagi muretsema 🙂 eks siis kirjutan sellest kah! 
Paid!
GG

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*