Barbara O’Neill loeng laste ja mudilaste toitumisest

Palun pane tähele, et tegemist on peaaegu otsetõlkega video loengust. kindlasti tuleb ette kirja- ja stiilivigu. Tegemist on ÜHE inimese arvamusega, mis ei ole  100% minu arvamus, kuid mõned tõeterad on tema jutus siiski. Video asub aadressil: VIDEO

Tõlge  Barbara O’Neill  leongule “millal ja mida sööta oma beebile, millal ja mida sööta oma mudilasele”
Need küsimused on kõigil vanematel ja need on väga olulised küsimused, sest sellest kuidas beebi või mudilane on toidetud, oleneb  nende kudede struktuur, seedimine ning luude areng kogu nende ülejäänud eluks. Hippokrates, kogu meditsiini isa , on öelnud: Las Sinu toit olla sinu ravim ja Sinu ravim olla Sinu toit” aga see ei ole teema, millesse süvenetakse. Palju veedetakse aega valides milliseid mänguasju ja mis värvi peaks lapse toa värvipalett olema, tegelikult on toit kõige tähtsam!
Ma sooviksin alustada seda teemat emast, sest see algab juba lapse üsas olemise ajal, tegelikult isegi enne seda, kui laps eostatud saab. Millist elustiili ema harrastab, avaldab olulist mõju beebi tervisele ja  tema arengule. Alustame kõhust (seedesüsteem).
Aga Hippokrates ütles lisaks eelpool mainitule veel ühe tarkusetera: kõik haigused algavad kõhust. Seedekulgla on see, millele ta vihjab. Seedekulgla on umbes kaheksa meetrine toru inimese sees.  Kõik mis läheb selle toru sisse ei ole osa Sinust ega minust, vaid see saab osaks alles siis kui see on lagundatud väikesteks osakesteks ja imbub meie verre. Verd on tihti kutsutud liha eluks või elujõeks, sest veri kannab kõik toitained kõikidesse keha osadesse. Aga see on kõht, mis aitab toidul laguneda osakesteks, et see saaks imbuda verre ja meid toita, seetõttu on meie toitainete rohkus veres sõltuvuses just nimelt kõhust, kus toit lagundatakse(kõhu heast mikrofloorast). Kõht (gut) on huvitav inimkeha osa, kuigi mainisin, et toit ei ole ennem osa sinust, kui see lagundatakse ja verre imbub, siis just kõht on see oluline komponent, mis seda võimaldab.
Las ma näitan teile, milline on seedekulgla seestpoolt, kust toimub imendumine verre.  Seal on pisikesed (ma ei saa aru mida ta täpsemalt ütleb, sest see kõlab midagi sellist nagu villai 3:25 ja joonistab tahvlile midagi nahanääpsukeste sarnast)
Seda katavad väikesed kappillaaride võrgud. Näete, kui toit lagundatakse väikesteks osaksesteks ja aineteks, mida nimetame glükoosiks, siis see imendub selle võrgustiku kaudu verre. Aga seda seedesüsteemi seinakest katavad tervislikud bakterid (bifidus bakter jms), mis pakuvad:
1) Kaitset – kaitse on väga oluline juba selletõttu, et kõik mida me sisse sööme ja mis läbib meie seedekulglat, ei peaks imenduma meie verre. Jumal on disaininud inimese nii, et see kiht baktereid oleks meile kaiseks.
2) imendumine – olgugi et meil on suus ja kõhus ensüümid, mis aitavad toidul imenduda, viimane etapp on siiski alles läbi paksu bakteri seina.
Kui beebi on emakas, on tema seedesüsteem puhas, seal pole ühtegi bakterit. Ta omastab need alles läbides sünnikanalit, saades need kõik oma emalt. Kas te mõistate, miks on oluline, et emal oleks korrektne mikroobide tasakaal tema kõhus. Mõelge, mis on järgi nendest bakteritest, mikroobidest, kui ema oleks regulaarne antibiootikumide sööja? Te kindlasti teate mis need on… Antibiootikumid on siiani päästnud tõenäoliselt miljoneid elusid. Antibiootikumid tapavad baktereid. Kui inimne on suremas tõsisesse infektsiooni ja talle manustatakse antibiootikume, et puhastada kogu keha, siis see kindlasti päästab tema elu. Aga tänapäeva ühiskonna probleem on see, et inimesed on kaotanud võime lihtsal moel külmetust või grippi ravida. Nad on unustanud süüa küüslauku ja mee-sidruni jooki juua või voodis puhata, et anda kehale võimalust ennast ravida.  Paljudel on nii kiire ja on nii palju survet nende õlul, et majalaen saaks õigel ajal tasutud jnejne. Ja nad võtavad erinevaid rohtusid, et alla suruda halba enesetunnet ning käivad tööl edasi, on mul õigus? Külmetus on keha appihüüe, ütlemaks sulle: kas sa saaksid päevaks aja maha võtta? Kas sa lõpetaksid üheks päevaks söömise? Kas sa jooksid palju vett? Võibolla paneksid oma jalad sooja vette, natukese sinepiga, mäletad vanaema ravivõtteid? Aga inimesed soovivad edasi rühkida, nii et nad võtavad antibiootikume. Aga antibiootikume kasutatakse liiga tihti, inimesed kellega ma kohtun, võtavad 2-3 kuuri igal aastal. Ja vähehaaval ei tapa see ainult mitte baktereid, millega keha ise oleks hakkama saanud tänu oma immuunsüsteemile ja võibolla hea annuse küüslauguga, aga samuti tapab antibiootikum seda bakteri kihti, mis aitab õigel toidul imenduda.
Vaatame korra naist, kes võtab mitu annust antibiootikumi aastas. Ja olgu öeldud, et keha tuleb toime antibiootikumidega, umbes kaks korda elu jooksul. Eilsel koolitusel palusin käe tõsta inimestel, kes pole mitte kunagi antibiootikume võtnud. Mitte ühtegi kätt ei tõusnud… Kui minu poeg James, kes praegu on 35 aastane, oleks olnud selles seltskonna, siis tema käsi oleks tõusnud… väga ebatavaline inimene… on saanud 35 aastaseks ilma, et oleks kunagi antibiootikume saanud! Muuseas, ta on ikka veel elus! Ja on mõned asjad, millest ma räägin selle loengu jooksu, mis aitavad teie lapsel taastuda lihtsast külmetusest.
Aga esiteks, tahan ma luua aluspinna ja me vaatame beebi kõhu floorat, kui ta sünnib… Ütleme, et ema on võtnud igal aastal paar kuuri antibiootikume, tema kohu floora on vigastatud (st bakteri kiht ei ole enam korras), bakterite kihis on sees augud, mida antibiootikumid tekitavad. Sest antibiootikumid võivad tappa soovimatuid baktereid, kui nad tapavad ka neid, mis meil vaja on – sõbralikke ja tervislikke baktereid. Lisaks, ütleme et sellel naisel on ekseem, psoriaas ja ta võttis ravimit(ei tea kuidas tõlkes on aga nimetame ravimiks, tõenäoliselt hormoonravim), mis omakorda kahjustas seda floora kihti kõhus. Ning lisaks oli ta võtnud rasestumisvastaseid pille viis aastat, enne kui otsustas oma lapse sünnitada, see samuti kahjustab kõhu floorat. Näete, mis juhtub? ( joonistab tahvlil olevasse illustratsiooni augud sisse)
Ja nüüd kui beebi tuleb läbi sünnikanali, mille floora on  kahjustunud kõhufloorast, sünnib beebi kahjustunud kõhuflooraga. Kas te näete, kust see kõik alguse saab? Nagu Hippokrates ütles, kõik haigused saavad alguse kõhust. Aga ütleme, et beebi sünnib keisrilõikega – kui palju kõhu floorat see beebi saab?! Mittemingisugust! Ma rääkisin mõnede ämmaemandatega ja nad olid üllatunud, kui ma neile rääkisin, et kui beebi sünnib keisrilõikega, siis igal hommikul peaks ema natukese piimhappebakterit määrima oma nibule, et beebi saaks annuse. Aga loomulikult rinnapiima kaudu samuti kandub häid baktereid, kuid kui ema kõhu floora on rikutud, isegi tema rinnapiima floora on rikutud. Kõigele lisaks, ütleme, et beebi ei ole rinnatoidul. Ütleme, et beebi saab töödeldud lehmapiima – kõik piimapulbrid on lehmapiima põhised. Ja kuna nad on pulbriks kuivatatud, siis nendes tõesti ei ole enam baktereid sees, sest need on ju pastöriseeritud ja töödeldud, tapab see KÕIK floora, mis seal võibolla isegi oleks. Pastöriseerimine viiakse läbi, et tappa kahjutud bakterid piimas aga kui sa küsid farmerilt, siis ta ei anna mitte kunagi pastöriseeritud ja töödeldud piima vasikale, sest vasikas ei jääks selle piimaga elama. Isegi kui jääks, ei saaks ta hakkama. Aga ometigi söödetakse seda piima paljudele beebidele. Töödeldud, et tappa kahjutud bakterid.
Aga mul on sõber, kes omab orgaanilist meiereid. Ja kui sa lähed tema orgaanilisse meiereisse, siis seal ei haise! Sest ta hoiab seda väga puhtana. Kui kõik meiereid oleksid puhtad, ei oleks meil pastöriseerimist tarvis! Mõistate? Minu tütar elab Ameerikas, tema maja vastas asub meierei. Ja kui sa sealt meiereist mööda kõnnid on seal kohutav hais! See oli räpane! Ja mõnikord, kui lüpsimasina ots kukkus maha, talunik  lihtsalt tõstis selle maast üles ja pani järgmise nisa otsa. See piim on saastunud, see on ohtlik ja see ei ole sobilik inimesele enne kui see ei ole pastöriseeritud. Aga farm teeotsas on puhas ja korralik. Aga piimaauto korjab kokku ökopiima, räpase piima ja segab kõik kokku… näete milleks see pastöriseerimine on vajalik? Lehma piim on väga hea piim – vasikatele! Aga vaadake suuruste vahet beebil ja vasikal – vasikas on oluliselt suurem inimbeebist. Lähim piim inimpiimale on kitsepiim. Ma olen kohtunud paljude beebide ja paljude emadega kel on terve beebi ja on kitsepiimal. Kui emal ei ole võimalik oma beebit ise toita, on kitsepiim parim variant. Aga läheme tagasi kõhu floora juurde – me võtame ette teekonna, uurimaks kõhufloorat.
Beebi on sündinud rikutud kõhu flooraga ja siis toidetakse beebit töödeldud lehmapiimaga, mis ei aita kaasa kõhu floora tekkimisele ega säilitamisele… siis saab beebi kahe kuuseks ja teda vaktsineeritakse. Ning vaktsiin omakorda mõjutab kõhu floorat. Nüüd kui beebi on sündinud tugeva kõhu flooraga, siis vaktsiin ei kahjusta teda nii kõvasti. Näete? Mõned beebid reageerivad halvasti vaktsineerimisele, teised mitte. Ja näete, see kõik tuleb tagasi kõhu floora juurde. Ütleme näiteks et nelja kuusena saab beebi riisihelbeid, sest paljudele emadele öeldakse, et nad neid beebile annaksid. Aga kas te teatsite, et see sõltub hammastest, kuidas meie seedesüsteem toimib? Esimesed hambad, mis beebi saab on neli üleval ja neli all. Minu beebid said oma hambad umbes 7,5-8 kuuselt või hiljemgi. Ja neid hambaid nimetatakse piimahammasteks. Kas teate, miks see nii on? Sest see on kõik, mida beebid peaksid saama – piima! Need on hammustamise hambad. Kui beebi üldse midagi saama peaks siis natuke maitsta. Mõned mu beebidest olid huvitatud natukese maitsmisest, mõned mitte. Mida sa annad beebile selles vanuses? Sa annad talle natuke õuna maitsta. Minu ämm õpetas mulle, et paned lapsele tükikese õuna võrkkotikesse, seod sõlme peale ja annad beebile, see on hea ka tema igemetele aga kõik mida nad sellest saavad on see, et nad imevad õunamahla läbi võrgu. Või selleri pulk või veel üks hea asi on, kui eemaldad maisitõlvikult maisiterad ja annad lapsele lutsutada sedamaisitõlviku keskmist osa. See sobitub neile ilusti kätte, ta saab seda hoida ja lutsutada. Aga pange tähele, et beebid ei tohiks ühteggi nendest asjadest teha enne, kui nad suudavad istuda, sest olete ise proovinud midagi seedida, kui olete pikali? See ongi umbes 7,5 kuuselt, lisaks peab beebi suutma asju haarata ja neid oma suuni viia ning beebil peaks olema lõikunud mõni hammas. Pole hambaid – pole toitu!!! Väga lihtne!
Järgmised hambad mis tulevad on kihvad vüi silmahambad (ma ei osanud seda paremini tõlkesse panna, sest austraalias on see natuke teisiti nimetatud, googeldamine andis tulemuseks cuspids), need lõikuvad umbes 14-20 kuu vanuselt. Kui need hambad lõikuvad toimub muudatud ka beebi suus ja sinna tekib ptüaliin, see on ensüüm, mis aitab lõhustada tärklist. Enne seda pole beebid võimelised tärklist seedima, kui pole tulnud vastavaid hambaid ja ptüliin ei ole tekkinud. Nüüd mida öeldakse emadele paljudes beebikeskustes (meil siis tõenäoliselt perearstid)? Andke oma beebidele riisihelbeid ja (mingi toode) 4-6 kuu vanuselt. Aga beebi ei suuda veel seedida ega lagundada seda tärklist enne kui hambad (kihvad) ei ole lõikunud. Nii et läheme tagasi kõhu floora juurde… Beebid sünnivad rikutud kõhu flooraga, beebit vaktsineeritakse, talle söödetakse töödeldud lehma piima ja hakatakse toitma 4-6 kuuselt toiduga mida ta ei ole võimeline seedima ega omastama. Kõhu floora ei ole enam kaitseks ja mis juhtub?  Lõhustumata tärklis imendub verre, veri näeb seda kui vaenlast ja loob antikehasid ning need omakorda loovad allergiaid. Nii et beebi saab astma või ekseemi…  Ma olen rääkinud paljude emadega, kes kurdavad et nende beebil tekib ekseem kui nad rinnast võõrutavad, mida nad siis saavad? Töödeldud lehmapiima või hakkavad söötma neile toitu. Paljud emad lähevad oma beebidega tervisekeskusesse  (meil siis perearst, lastearst või pereõde) ja kurdavad, et nende beebid ei maga kogu öö 6 kuuselt. Sealt juhendatakse ema, et ta annaks oma beebile riisihelbeid (putru) igal õhtul, enne ööund. Kas nad magavad siis kogu öö? Nad on oimetud! Neil on klimp kõhus, mida nad ei ole võimelised seedima. Ja siis ema märkab, et beebi hingeõhk ei ole enam väga hea. Näete, see kõik taandub kõhu floorale. Ja kahjuks beebid kohutavalt kahjustunud kõhu flooraga, kel ei ole seda parandatud või uuesti üles ehitatud,neile antakse töödeldud lehma piima ja lisatoitu liiga vara, saavad oma teise või kolmanda vaktsiini ning khjuks surevad… või beebi saab autismi või beebi saab epilepsia… see on väga-väga kurb. Dr Andrew (mingi nimi) on Briti (väga keeruline arsti ametinimetus, kui tõlkides pm kõhu-seedetrakti arst) ja ta pani tähele et paljud noored lapsed kes tema juurde tulid, isegi esimesel eluaastal, rikutud seedimisega/te küsite miks/ sest neil oli lõppematu kõhulahtisus või beebi oksendas palju piima välja. Nii et mis ta tegi, oli see, et ta tegi biopsia lapse seedesüsteemi ühest osast.
/järgnev jutt on väga meditsiiniline ja mulle keeruline otse tõlkida, nii et ma kasutan oma sõnadega selgitust/ Arst leidis biopsia kaudu, et lastel on tekkinud seedesüsteemi teatud laigud ning nad kõik olid saanud MMA (ma ei oska öelda, mis vaktsiin see Eesti keeles oleks) vaktsiini. Ta oli üllatunud, et see vaktsiin lastele niimoodi mõjub, et neil tekib kõhulahtisus ja tagasiheide. Samuti leidis ta, et paljud tema patsiendid, noored lapsed on autistid. Ta kirjutas artikli, milles väitis väga põgusalt, et lapsed, kel on kõht korrast ära, ja saavad seda konkreetset vaktsiini, on põhjus, miks lastel tekivad  kõhu probleemid ja samuti autism. Pange tähele, et see arst ei ole vaktsiini vastane, ta tõi välja, et kui KÕIK need faktorid ühendada, võib see niimoodi mõjuda.
/järgneb suur ja põhjaik selgitus, millega see arst veel hakkama sai, kuid tegemist on üsna palju spetsiifilise sõnavaraga ja üldkonteksti puudutab see vähe, siis jätan vahele//
Barbara jätkab: ma pean sellest(vaktsineerimisest) rääkima, kuigi see loeng ei ole vaktsineerimisest kuid ma pean teile näitama seda seost, mis tekib. Sest on tõsi, et paljusid beebisid vaktsineeritakse ja nad ei saa autismi! Ja ei saa sellest ka kõhu probleeme, sellepärast tahaksingi tuua välja, et palju on sellel tegemist ema eelneva eluga ja tema kõhu flooraga. Sest ilus ja terve kõhufloora on disainitud Jumala poolt saamaks hakkama mõjutustega väljast poolt, seal on sinu kaitse ja viimane toitainete imendumine verre.
Mida rohkem inimesi ma kohtan ja mida rohkem inimesi ma tervise alal nõustan, seda enam olen ma veendunud, et see mis toimub meie kehas, meie laste kehades, ei ole lihtsalt “üks asi” millest see põhjustatud on. Mõnikord mingid asjad mis viivad teatud seisundini on just see viimane piisk karikasse. Kuid sellele eelnes palju-palju väikeseid asju, mis selleni viis! Need asjad võisid algust saada juba enne kui beebi siia ilma sündis.
Ma usun et te nõustute minuga: haridus on võim! Paljud lapsevanemad tunnevad ennast praegu kohutavalt: oh, mida ma oma lapsele teinud olen?! Aga mul on teile häid uudiseid! Piiblis on (mingi värss) “God vinks it on ignorance”/ma tõesti ei tea, kuidas seda tõlkida nii, et see Eesti keeles ka tõene oleks aga see on midagi sellist, et Jumal pigistab rumaluse kohalt silma kinni /  ja meie peaksime samuti.
Sa ei saa muretseda absoluutselt kõige pärast, sest sa tahad oma lapsele parimat, mõned asjad saavad korda iseenesest. Ainsad asjad mis minu meelest maailma muudavad on harides inimesi õiges suunas. Sellepärast on mul tohutult hea meel näha siin emasid, kes tahavad teada. Sest vaadake, kui emad on haritud, siis nüüd nad teavad, kuidas ehitada nende laste tervist ja jõudu. Ma rääkisin alles eile ühe mehega telefonis, kellel on kohutavad kõhu probleemid… mis te arvate, kust ma alustasin? Pikalt tagasi, kahjuks on ta ema surnud. Kuid ta on sündinud ajal mil oli beebibuum ja just need emad olid esimesed kes kasutasid rasestumisvastast tabletti.   Muuseas, miks kasutab inimene kaks korda aastas antibiootikumi? Tavaliselt siinus probleemide puhul, tavaliselt rinnaku haiguste pärast, võibolla astma, võibolla bronhiit, need on need tavalised põhjused. Või tihti on lastel ka kõrvaprobleemid, kõrvapõletik.
Newton kolmas seadus “kehade mõju pole kunagi ühepoolne – see on vastastikune”. MIKS`?  Me peame alati küsima: miks? Kui inimesel on liigne lima, koguaeg nuuskab nina ning torud, mis ühendavad silmi, nina, suud ja kõrvu on umbes, segatud liigsest limast, siis tekib kõrvapõletik, siinus probleem, rinnaku probleem jne jne. Miks see juhtub? Tavaliselt allergia tõttu. Ja kõige tavalisem allergeen on PIIMASAADUSED
(vahemärkusena toob ta välja fakti, et luges uurimust, kus väideti, et 60% austraallastest ei talu lehmapiima.) Lehmal on 5 magu, nende magude lõpuks, on seeditavast jäänud järgi aine, mis on väga sarnane jogurtile ja feta juustule. Nii et kui inimene tahab süüa piimasaadusi on selleks tõesti vaid kaks varianti, kuidas neid peaks tarbima. Laktoos, mille vastu allergia tavaliselt on, kui fetajuust ja jogurt on hästi tehtud siis nendes ei ole enam laktoosi järel.  See on piimasuhkur, mille kogu see protsess on lõhkunud aineks, mida on väga lihtne seedida. Üks naisterahvas küsis, et mis piima sa siis jood, Barbara?! Ma vastasin: ma olen täiskasvanud inimene, hammastega, ma söön toitu, ma ei vaja piima! Piim on beebidele, lehmapiim on vasikatele ja inimeste piim on inimeste beebidele! Kahjuks ei saa kõik emad oma beebisid ise toita. Kui ta ikkagi tõesti tahab, peaks ta ühendust võtma Austraalia rinnagatoitmise ühendusega /vahemärkusena olgu öeldud, et eestis on selle ühingu nimi SIET/. Ning neil on suurepärased abistajad, kes juhendavad imetamisel. Niisiis number üks allergeen on piimatooted, ükskõik kuhu ma ka ei vaataks, kui inimesel tilgub nina limast, nad on natuke ülekaalulised,neil on köha rinnakus ja nad näpivad oma kõrvu, on tegemist lehmapiima beebiga.
Kohtusin ühe naisterahvaga, kes ütles, et ei saanud oma beebit ise toita, arstid testisid tema piima, mis oli lahja ja sinine… Ma ei saa aru millega ta seda võrdleb?! Millega on seda võrrelda?! Ta vastas, et lehma piimaga, mis oli rikkalik ja paks …. Jah, vastasin talle, see tekitab ka rikkalikku ja paksu lima, eriti seda rohelist, mis ninast välja voolab… Rinnapiim on ideaalne inimbeebi  vajadustele!!! Piimasaadused on number üks allergeen… ahjaa! Kas me ei vaja piima kaltsiumi omastamiseks?! Noh, elevandid ja orangotangid ja kaelkirjakud ja ahvid – kust nemad oma kaltsiumi? Taimedest! Vasikas saab kaltsiumi kätte lehma piimast, sest tal on viis magu, et seda lõhustada ja vormida seda nii, et see oleks vastuvõetav. Aga kas te teatsite, et riigid tänapäeval, kus tarbitakse kõige rohkem piima tooteid on kõige rohkem osteoporoosi juhtumeid? See ei ole tõsi, et lehma piim annab vajaliku koguse, vajalikus vormis kaltsiumit. See on hoopis kaltsiumi vorm mida on inimkehal väga keeruline omastada…
Teine suur allergeen on NISU. Paljud helbed mida beebidele antakse, sisaldavad või on tehtud nisust. Mõned emad on mulle öelnud, et teevad nisust ja piimast putru beebidele –  nii et beebid saavad korraga kahet allergeeni. Nisu, mille Jumal lõi, kutsutakse kroovitud nisuks. Ja selle kluteenistruktuur on väga õrn ja see on väga hea, sest meie seedesüsteem suudab selle lihtsasti lagundada. Aga 1950. Mehhikos nisu ristati. Ristatud nisu ei kasvanud väga kõrgeks ja terad valmisid kiiremini, mis praktiliselt kahekordistas saaki. Nad ristasid nisu nii, et see tootis rohkem, et lahendada näljahäda Mehhikos. Ja see saigi lahendatud.  Ja keegi ei kurda selle üle, tegelikult anti Nobeli preemia uurijatele, kes  selle ristamisega hakkama said. Probleem tõusis sellest, kui see ristatud nisu levis 1970 üle maailma. Sellel ristatud niul on väga keerukas srtuktuur, mis tähednab, et kõhul on seda palju raskem lõhustada, seedida. Kui kõhu floora on kahjustunud, kas te saate aru, kui raske on siis flooral toime tulla keeruka struktuuriga nisu lõhustamisega. Floora saab sellega vaevu hakkama. Kui mikroobide kiht, mis kaitseb, on kahjustunud, siis imbuvad verre osaliselt lõhustunud osakesed sellest nisust. Nii et valged verelibled toodavad rohkem eosinofiile, mis on spetsiaalset laadi valged verelibled, mis  “tegelevad” osaliselt lõhustamata toiduosakestega, mis verre satuvad. Need valged verelibled sisaldavad histamiini ja neid tekib juurde palju, et tegeleda verre imendunud osaliste toiduosadega, mis tähendab, et veres tõuseb histamiini tase, mis = allergia! See on see millest tulevad heinapalavik, siinusprobleemid,astma ja rõhutud rinnaku tunne. Mõned inimesed saavad ekseemi, mõned kõhukinnisuse – kõik need sümptomid on põhjustatud sellest ristatud nisust. Mõned inimesed taluvad nisu, neil on hea kõhufloora ja mikroobide kiht mis neid kaitseb lõhustumata osakeste eest.  Just see ristatud nisu on kurja juur! Ja kui mulle helistab ema, kes kurdab, et ta lapsel on ekseem, küsin: kas su beebi sööb toitu? – ei, mu beebi on 6-7 kuud vana ja ma olen kuulanud su loenguid: ära anna beebile süüa enne kui pole hambaid. Aga mu beebil on siiski ekseem! Ja siis ma liigun beebi toidulauast ema toidulaua juurde ja saan teada, et ema sööb piimatooteid,palju vileibu, röstsaia, nisuhelbeid ja ma ütlesin: ahaa! Sa pead loobuma kogu nisust. Ja kui me vaatame tänapäeva inimesi, kuidas nad toituvad. Hommikuks hisuhelbed, lõunaks võileivad ja pasta õhtusöögiks, see on peaaegu 100% nidudieet, kas pole?! Nii ma siis ütlesin sellele emale, et jäta kõik nisu välja, siis ta ütles kaebeldes oh ei, ma ei saa sellega hakkama, ma armastan nisu! Ja siis ma ütlesin talle, et võibolla sa peaksid oma beebi panema kitsepiimale. See on lihtsalt otsus mille ema tegema peab. Mõned emad otsustavad muuta oma toitumisharjumusi, teised otsustavad panna beebid kitsepiimale, see on isiklik valik! Ma olen näinud beebisid, kelle nahk saab klaariks kolme  nädalaga! Ainult kolme nädalaga, jättes välja kõige tavalisemad allergeenid.
Aga on veel kaks teravilja, millel ei ole nii keerukas struktuur ja nendeks on oder ja kaer kuid kui kahtlustad allergiat, jäta ära need kõik! Kasvõi mõneks kuuks, see võtab umbes neli kuud, kui uued valged verelibled on loodud, nii et sümptomid kaovad. Ja siis mõned kuud hiljem tutvustada ükshaaval kaera  ja hiljem otra ning jälgida, kuidas toimib.
Su keha on väga truu. Sellepärast ma arvangi, et igaüks peaks olema omaenda arst, sest ainult sina tead, kuidas sa ennast tunned ja tead kuidas su keha reageerib erinevatele asjadele. Ja ema peaks olema oma beebi arst, sest mitte keegi ei tunne beebit nagu tema ema. Ma mäletan, et veetsin tunde, lihtsalt vaadates oma beebit,teadsin igat ripsmekarva. Ja ema teab, kui beebil on midagi korrast ära! Kas pole nii? Ema on parim juht. Mulle meeldib asjade välistamine: proovime selle välja jätta, kuidas toimib? Proovime nii ja naa. Ja sina vaatad oma beebi reaktsiooni, milline on talle parim valik. Parim juhend, et teada kas su beebiga on kõik korras on: * su beebi on õnnelik *pissib korralikult *ning beebi on õiges suuruses (mõned beebid on saledamad, teised suuremad).
Niisiis, millist teravilja me võiksime süüa? Olete kuulnud speltast? Spelta on suure toiteväärtusega nisu sort ja sellel on õrn struktuur, mis tõttu kõhul on seda lihtne lõhustada. Speltast tehakse haputaigna leiba /ma tõesti ei oska seda paremini selgitada, sest inglise keeles ta ongi sourdough bread/. Seda leiba peaks tegelikult kutsuma juuretisega leivaks, sest see kindlasti ei ole hapu. See leib sisaldab palju erinevaid bakterikultuure (juuretis) ja just see juuretis lõhub ära selle proteiini või kluteeni struktuuri. Nii, et kui inimene sööb seda leiba, siis see juuretis teeb selle struktuuri veelgi õrnemaks ja see on meile hea uudis, sest seda on lihtne kehal lõhustada. Minu soovitus on, et beebid kellel on ekseem, astma või muu allergia, nende emad peaksid menüüst välja jätma KÕIK eelpool mainitud teraviljad ja jääma kluteenivabale toitumisele. Kluteenivabad variandid: riis, tatar, kinoa,amarant, hirss. Hirss on väga hea alternatiiv kaerale.  Me serveerime neid teisi teravilju, mis ei sisalda kluteeni, kuigi mõndasid asju me saame siiski serveerida ka vähekese spelta jahuga aga me kasutame maapähkleid ja muud sellist, et seda hajutada.
See kõik eelnev selgitab, miks nii paljudel beebidel on sellised haigused. Kuidas me saame oma beebide tervist tugevdada? Kuidas me saame nende immuunsüsteemi  tugevdada? Ja nagu te näete, siis selleks, et immuunsüsteemi parandada, tuleb parandada kõhufloorat. Sellepärast soovitani, et kõik beebid oleks lehmapiima ja kluteeni vabal toitumisel.
Ja kui beebi saab tugevamaks, sa ju tead seda, sest beebi on õnnelik, kui ta ei ole õnnelik, on tal midagi viga. Ilmselgelt kui su beebi on näljane ja sa teda ei toida, saab ta su peale väga pahaseks aga te ju saate aru, mida ma mõtlen…
Niisiis kuidas me parandame seda kõhufloorat? Teeme nimekirja!
1. elimineeri! Elimineeri tuntud allergeenid, muuseas üks jäi mainimata ja see on RAFINEERITUD SUHKUR kui sul on vigane kõhufloora, siis mikroobid on tasakaalust väljas ja osad pärmseened (candida) väljuvad kontrolli alt. On olemas tuhandeid erinevaid pärmseente sorte. Üks naisterahvs ütles mulle: “mul on pärmseen organismis(pärmseene vohamine)! Ma vastasin talle: meil kõigil on pärmseen organismis. Probleem kujuneb sellest siis kui see läheb kontrolli alt välja, ning seda juhtub siis, kui su kõhufloora mikroobid on kahjustunud või tasakaalust väljas.  Kui pärmseen läheb kontrolli alt välja ning ema ja/või beebi saab suure doosi suhkrut, mida see teie arvates selle pärmseenega teeb?! Suhkur paneb selle vohama! Kui kiiresti see vohma hakkab? Poole  tunniga! Kui anda pärmile õiged olud, paljuneb see meeletul kiirusel.
2. kasvata! Kasvata probiootiliste toodete või ainetga. Probiootikume võib anda ka beebidele. Kui beebi sünnib kehva kõhu flooraga, peab ema parandama nii enda kui beebi oma “heade bakteritega”.  Head bakterid aitavad hoida pahad bakterid kontrolli all. Candida (pärmseen), kuulub organismi juurde, sellel on oma osa toidu lagundamisel. Tema kohta võib öelda, et ta on hea ori aga kehv ülemus. Seetõttu on oluline oma seedimist toetada probiootikumidega – kas te teate mida probiootikum tähendab? See tähendab elu jaoks.
3. paranda– kuidas me parandame?On kaks ravimtaime, mida beebile võib kõhklematult manustada , isegi vastsündinule – need kaks on taimed, mis ravivad lima, rahustavad ja ravivad seedesüsteemi. Esimene neist on aloe vera – osa mida sellest taimest kasutada, on ainult geeljas aine taime lehe keskmiselt salt. Otse paksema naha all on kollane aine, kui seda manustate jooksete wc vahet, sest see on maole ärritav. Aga kui koorida ja kasutada vaid geeljat osa keskelt, siis beebi jaoks teeksin ma seda nii, et näriksin selle oma suus väiksemaks, sülitaksin selle oma sõrmedele ja paneksin lapsele suhu. Mitte kõik inimesed ei ole nii nõus tegema aga traditsiooniliselt sadu aastaid tagasi, oli see väga tavaline. Samuti panete te nii tehes natuke oma häid baktereid beebile suhu. Enamus häid baktereid on teie kõhus, kuid mõned asuvad ka suus. Teine võimalus on see kahvliga purustada või siis saate osta aloe vera mahla.  Palun veenduge kindlasti, et see ei sisaldaks suhkrut.  Ilmselglt, kui tegemist on väikese uhiuue beebiga, siis annate talle ainult väga väikese osakese.
Teine on jalakas (inglise keeles slippery elm) –see on ameerikast pärit puu.  Kui te seda ostate, on see selline õhuline pulber aga veega segades muutb see geeljaks massiks, rohkem vett lisades saate loomulikult vedelama massi. Ja see on suurepärane ravimtaim beebile – see rahustab kõhtu siis kui beebil on koolikud. Muuseas, ühelgi beebil ei oleks koolikuid, kui ema jätaks menüüst välja kõik need allergeenid, millest varem rääkisime. Austraalia rinnaga toitmise ühendus soovitab seda samuti. Kas poleks tore kui beebil ei oleks koolikuid? Kui sul on beebi kes on kaks kuus vana ja tal on koolikud ja sa nüüd saad sellest teadlikuks, siis see võtab umbes kuu aega, et su keha harjub asjaoluga, et sa enam ei kasuta lehmapiima, jahu, suhkrut, kuid hea uudis on see, et sa võid anda oma beebile jalaka pulbrisegu, mille saad segada kasvõi rinnapiimaga. Beebi neelab seda lihtsamini, kui ta kohe peale manustamist rinnale panna. Te võite teha segu ka vedelama ja panna selle näiteks pipeti sisse ja selle talle suhu pigistada, kindlasti leiate endale sobiva mooduse. Kui beebil on kõht korrast ära aitavad ka mainitud variandid, kuid on veel üks ravimtaim, mida ma nimetangi beebide taimeks, sest ma usun et Jumal disainis selle beebide jaoks, see on kummel. Ja kummelil on kaks põhilist toimeainet inimese organismile. Esiteks on see kerge rahusti, kas ei kõla mitte hästi, kui beebi on ärritunud? Teiseks on see rahustav ka kõhule, ta küll ei tee sellist parandustööd nagu kaks eelmist,kuid ta on väga rahustav. Minu neljas beebi sündis kodusünnitusega, ta oli väga suur beebi ja kaalus 4,5 kg (10 naela). Ma ei ole ise väga suur naisterahvas ja lapse sünnitamine vajas väikest pressi. Kui ta sündis, olid tal otsa ees märgid, nagu see oleks talle väga raske olnud. Minu beebi Julia nuttis väga palju, mida juhtub tavaliselt nende beeidega, kellel on kergelt traumaatiline sünd. Minu beebit tuli hoida süles koguaeg, kui mina ei olnud seda tegemas, siis tegi seda keegi teine. Ja ma võtsin kasutusse luti, sest kui beebi imeb lutti, siis see rahustab neid. Igakord kui panin talle luti suhu, kastsin selle kummeli tee sisse. Nii et päeva jooksul sai ta mitu tilka kummelit ja ma leidsin, et see rahustas teda . Ta ei nutnud lakkamatult, sest ma hoidsin teda, aga ta ei olnud õnnelik beebi. Kummeli tee tegi olukorra oluliselt paremaks. Muuseas, kolme kuuselt tuli ta näole naeratus ja see ei lahkunud sealt peaaegu kunagi. Kerime ajalugu edasi ja ta on 18 aastane ning kandideerib restorani tööle. Tavaliselt peab restoranis ettekandjana tööle asumiseks olema kogemust, mida tal loomulikult ei ole, kuid intervjueerija ütles talle:”sul pole küll kogemusi aga sa pole lõpetanud naeratamist, hetkest kui sa siia tulid, nii et töö on sinu” Lihtsalt väike jutuke teile kummeli mõjust…
Kui beebi ei ole õnnelik, siis on midagi viga! Ma mäletan, et ma ei kuulnud oma kolmandat tütart nutmas mitu kuud. Ja nii see peakski olema! Kui beebi tundub natukene ärritunud, siis ema tõstab ta üles ja saab aru – mähkmevahetus või beebi küsib süüa.
Millal peaksime oma beebit toitma? Kõigepealt vaatame mida me peaksime beebile söötma, ma defineerin selle ja siis räägime millal. Näidates asju, mida välja jätta, diskuteerides teiega hammaste vajalikkust, on minu soovitus: beebidele ei tohiks sööta toitu,kuiüldse, siis ainult natukese anda maitsta nende esimesel eluaastal. Ning kui on tulnud silmahambad siis vähehaaval hakata lisama toitu tema menüüsse. Aga parimad esimesed toidud on puuviljad ja juurviljad.
Mina ei teinud mitte kunagi beebitoitu! Mitte kunagi! Inimesed ikka rääkisid mulle, et pole midagi, Barbara, lihtsalt tee see pudruks, sest neil pole hambaid ja topi see neile suhu. Mis siis juhtub?!  See lihtsalt tuleb välja tagasi! See on sellepärast et keel ja huul kohtuvad suus et imeda aga kui sa topid sinna toitu, tuleb see välja tagasi. Mida siis beebid sellega ütlevad… Nad ei ole veel valmis toitu sööma! Emmed aga mudkui rääkisid, et pole hullu, tõmba see suu alt uuesti kokku ja topi suhu tagasi. Aga beebi ju ütleb, et pole toiduks valmis! Naisterahvas helistas mulle ja ütles, et ta laps on 10 kuud vana ja ta saab tohutut survet, et ta peab oma beebile toppima toitu aga ta beebi ei soovi seda. Ma soovitasin tal kuulata oma last. Nüüd kui beebi on näljane ja sa ei anna talle (rinna)piima, loomulikult võtab ta ükskõik mida sa talle annad. Kui ema tutvustab lapsele toitu peaks ta alati andma kõigepealt rinda, ning alles seejärel kui beebi on veel huvitatud, natuke toitu maitsta. Kui silmahambad tulevad, saad hakata andma beebile natuke rohkem. Kui mina oma lastele köögivilju andsin, panin ma nad istuma toolile, kus nad saavad ise toidu suhu panna. Ma andsin neile natuke aurutatud porgandipulga või brokkoli õisiku. Las nad vaatavad toidu värvi, tunnetavad selle tekstuuri, sest kui nad saavad vaid putru ei hakka nad vahet tegema erinevate värvide, tekstuuride ja erinevate toitude vahel. Esimesed toidud mida ma oma beebidele tutvustasin olid alati toortoidud. Nad imesid selleripulka või porgandit ning said õunaviilu lutsutada läbi võrkkotikese. Nüüd saab isegi osta spetsiaalseid võrkkotikesi! Mõned inimesed lõikavad sukapükste varba osa ära, sõlmivad kokku ja annavad lapsele lutsutada, võibolla olete kuulnud sellest. Aga minu poeg James, kes on tänaseks 35 aastane, ei söönud ühtegi toitu enne, kui ta oli 16 kuu vanune, sest teda lihtsalt ei huvitanud. Mida beebi ütles? – tal ei olnud seda vaja! Ta oli õiges suuruses, ta oli õnnelik vöike poiss, milleks talle seda vaja? 16 kuu vanusena hakkas ta natuke huvi üles näitama. Tänaseks on ta tugev, suur mees natuke kulturist, tema biitsepsid on minu kintsude paksused. Ta on edukas mänedzer ja tal on oma ettevõte, nii et ilmselgelt see poiss kes ei soovinud süüa enne kui oli 16 kuud vana, on tugeva kehaga, tal on kõik tema enda hambad ja ta on tark mees.  Kokkuvõtlikult oli talle sellest toidust (rinnapiimast) piisavalt, et kasvada tugevaks inimeseks.
Ma olin väga mures kui lugesin artiklit ajalehest, mille oli kirjutanud pediaater, et kui toidate oma beebit toiduga võimalikult vara, siis nad kasvavad targemateks. Selle testuseks ei ole ühtegi uurimust tehtud! Ja beebidele toidu andmise komme on olnud alles viimased 100 aastat. Enne seda ei saanud beebid kunagi toitu. Mu tütar Emma, kes elab ameerikas,tal on kaksikud tüdrukud, kokku on küll viis last, kui kaks neist kaksikud. Nad on praegu 9 aastased ja 16 kuu vanusena jooksid nad mööda tuba ringi ja nad ei olnud mitte kunagi veel toitu maitsnud. Kui nad istusid laua taha ja kõik teised sõid, siis neil olid klotsid ja puulusikad ja närimismänguasjad. Nad arvasid et nad teevad sama mida teisedki laua ääres. Ükshetk kui su laps on maitsnud toitu, tahavad nad rohkem, selletõttu olge ettevaatlikud toidu tutvustamisega…
Üks naisterahvas ütles: “aga mu beebi krabab kõike et endale suhu panna!” ma ütlesin, et nad ju panevad oma varbaidki suhu, kui ussike mööda roomaks, paneks nad ka selle suhu, nad ju ei tea! Nad soovivad kõike oma suuga proovida, nii et see ei ole hea juhend millest lähtuda.
 Niisiis, et millal oma beebit toita? Kõht vajab puhkust – ma ei toitnud kunagi oma beebit alla kolme tunni mõned beebid on rahul kolme tunniga, teistele meeldib nelja tunni tagant süüa. Mida ma teeksin – juhiksin beebi tähelepanu mujale,kõnniksin oma beebiga ringi, et seda vahet hoida. Mu beebi oli külmetanud ja oli õnnetu, siis vahest läksin kahe tunnisele vahele, või kui tundus, et piima on natuke vähem, jätsin vaid 1,5 tunnise vahe aga ainult natukeseks ajaks, et uuesti piima tootlus õigele rajale saada. Austraalia rinnagaimetamise assotsatsioonil on imelised nõustajad, kes saavad teid juhendada (eestis siet.ee).  Aga kui beebit toita iga tund või vaid poole tunniste vahedega, võib see kõhtu ärritada, sest vahepeal peab puhkama. Millal oma mudilast toita? Toida teda söögiaegadel: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök, vahepala. Kui mudilased söövad päevad läbi ja keelduvad sellepärast korralikust söögist, siis nende kõht ärritub. Siis on teil ärritunud väikseke kellel on ärritunud kõht. See võtab 3,5-4 tundi, et seedida söögikorda ja siis vajab kõht natuke puhkust. Paljud mudilased ütlevad, et nad on näljased, kuigi neil on lihtsalt igav või on tegelikult janused. Ja siis mudilane kisab-kisab toidu järgi, sa annad ja siis võtavad hoopis juua. Samas kui toidu kõrvale juues maohapped lahjenevad. Väga oluline on jälgida toiduvahesid, ma olen 8 last niimoodi üles kasvatanud ja nad on õnnelikud lapsed.
Mida teha siis kui nad on haiged?  Kui laps on haige, ei topiks ma talle väga toitu, isegi mitte mudilasele, kes juba saab ka toitu,ainult rinnapiima, kui ta veel on rinnapiimal. Kui, siis näiteks arbuusi, nad peavad sööma kergelt, sest kogu energia läheb paranemisele. Ja keha suudab ennast ise parandada ainuke asi mida ma teeksin juhul kui neil on köha, ma viilutaksin küüslauku, paneksin selle riidetüki sisse ja mässiksin ümber jalatalla. Umbes kaks minutit pärast seda, võid sa tunda küüslauku lapse hingeõhust. See võtab ühe minuti, et tilk verd teeks kehale ringi peale. Teie beebi saab ruttu terveks ja paraneb jõudsalt aga mida teha palavikga? Ma ei ole kunagi oma lastele panadoli andnud, sest palavik on su sõber. Kolm asja mida palavikuga meeles pidada on: * see on su sõber *kui kõik rämps on läbi põlenud, kustub ka tuli (kuumus) * vesi kustutab tule. Kui beebil on palavik, võite ta panna vanni, sest vesi juhatab kuumuse kerest eemale,teiseks võite beebi mässida niiskesse riidesse ja võtta teki sisse kaissu. Neile ei meeldi see märg riie aga kui panete tekikese ümber ja sülle võtate siis nad rahunevad. See niiske lina tõmbab kuumuse endasse ja beebidel hakkab seal mugav, nad võivad isegi magama jääda selles tekikeses, sellest pole midagi. Või eemaldage märg riie 10 minuti pärast, see aitab võtta temperatuuri maha. Ainuke oht beebile palavikuga on see, kui tal on vedeliku puudus, nii et vaadake, et beebi saaks piisavalt pinnapiima või vett. Sellistel puhkudel pakuksin ma beebile natuke rohkm rinda, et hoida vedelik tema kehas. Ma usun et see loeng on teid valgustanud, kuidas toita oma beebisid, millal toita oma beebisid, ning kuidas sööta oma mudilast ja millal toita oma mudilast.


Järgnevad küsimused mida ma enam ei tõlgi J

Paid! GG

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*